Ana Sayfa Arge-Sanayi Gündemi 19 Mayıs 2020 179 Görüntüleme

Açık COVID Bildirgesi nedir ?

Açık COVID Bildirgesi: Korona salgını ile mücadelede lisans paylaşımı. Bugüne dek yüzbinlerce insan hayatını kaybetti, vaka sayısı…

Açık COVID Bildirgesi nedir ?

Açık COVID Bildirgesi: Korona salgını ile mücadelede lisans paylaşımı.

Bugüne dek yüzbinlerce insan hayatını kaybetti, vaka sayısı 3 milyonu aştı. Bilim insanları tüm dünyada salgını durdurmak için araştırmalar yapıyor, birlikte çalışıyor, bilgi ve veri alışverişi yapıyor. Sağlık sektörünün, inovasyonun ve ar-ge’nin çok daha önemli olduğunun anlaşıldığı ve yeni dünya düzenine yön vereceğinin anlaşıldığı bu dönemlerde; salgın ile mücadeleyi kolaylaştırmak için bilim insanlarının yanı sıra, yardım kuruluşları, sosyal girişimciler, mühendisler, kamu ve özel şirketler dahil olmak üzere büyük bir kesim bilgi ve becerileri dahilinde insanlığın yararına hizmet edebilecek ürünler, faydalar üretiyor. Bu mücadeleyi geliştirmek, insanlığa daha yararlı olmak ve mücadeleyi global boyutta kollektif seviyelere getirebilmek adına “Açık COVID bildirgesi(Open COVID pledge)” açık lisan yararlarına odaklı bir oluşumu temsil etmektedir.

Açık COVID Bildirgesi

Açık kaynak tasarımların mucizevi sonuçlarına şahit olurken, fikri haklar ve patent gibi haklar inovasyonun önünde büyük engeller oluşturmaktadır. Creative commons (CC) Nisan ayının başlarında salgınla mücadeleye hız kazandırmak için yeni bir lisans türü duyurdu. Hukuk uzmanları, bilim adamları ve yetkililerle bir araya gelerek, COVID-19 ile mücadelede insanların yararına kullanılabilecek her türlü faaliyetin desteklenmesi için üniversiteler, şirketler ve fikri mülkiyet hakları sahiplerine basit bir yöntem sunmayı amaçlayan CC ekibi Open COVID pladge lisanslarını geliştirdi. Bu kapsamda lisans veya telif hakları nedeniyle erişilemeyen teknoloji ve içeriğe, bunları elinde bulunduran hak sahiplerinin bağışlaması suretiyle erişime açık hale geliyor. Bir başka değişle bildirgeyi kabul ederek taahhüdde bulunan hakları elinde bulunan tarafın, resmi olarak açıklanan pandemi sürecinde, süreli olarak, belirtilen lisanslar ve telif haklarını kamuoyuna açması, kamuya kapsamlı izin verildiği anlamını taşıyor.

 

Tema Tasarım |